loading...

מתי כספי

זמר.יוצר. מפיק מוזיקלי

מהמוסיקאים והזמרים הפוריים, המגוונים והחשובים ביותר בישראל. זוכה פרס אקו"ם. הוציא למעלה מ-20 אלבומי סולו, 5 אוספים והשתתף בלמעלה מ-100 אלבומים של מוסיקאים אחרים

התגלה לראשונה בלהקת "פיקוד דרום" בה הלחין שירים אחדים כבר בעת שירותו הצבאי ובהם הלהיט "אני מת" אותו ביצע עם חבריו ללהקה גדי אורון ויעקב נוי. לאחר שחרורו מצה"ל הקים כספי עם אורון ונוי את שלישיית "לא אכפת להם" שהוציאה אלבום יחיד בשנת 1971. באותה השנה החל כספי לעבוד לראשונה עם המוזיקאי שלמה גרוניך וגם הפיק אלבום לצמד "הדודאים".

ב-1972 הוציאו גרוניך וכספי את השיר "ציור" והעלו מופע משותף בשם "מאחורי הצלילים" שתועד באלבום שיצא בשנת 1973. במקביל כספי השתתף בפסטיבל הזמר והפזמון עם השיר "אחרי שנסעת (ואותך)" שכתב ביחד עם גרוניך. באותן שנים כתב כספי שירים לחווה אלברשטיין, ששי קשת, עפרה פוקס, תיקי דיין, אושיק לוי, נתנאלה ואחרים.

בשנת 1974 הוציא כספי את אלבום הבכורה שלו, "מתי כספי" שבו ניגן בכל הכלים. האלבום כלל את השירים "נח", "כשאלוהים אמר בפעם הראשונה", "אחרי שנסעת" ואחרים.

בשנת 1976 יצא אלבומו השני, שנקרא גם הוא "מתי כספי" ומזוהה עם "עטיפת הפעמון" האייקונית. רוב שירי האלבום נכתבו ביחד עם אהוד מנור, שהפך לשותפו הקבוע של כספי ליצירה והוא כלל את הלהיטים "הנה הנה", "ברית עולם", "לא ידעתי שתלכי ממני" ו"יום שישי חזר".

בשנת 1977 הפיק כספי את המופע והאלבום "ארץ טרופית יפה" שהתבסס על תרגומים של מנור לשירים ברזילאים וכלל בין היתר גם הפרברים, יהודית רביץ וקורין אלאל. בשנת 1978 יצא אלבומו "צד א' צד ב'" שהורכב ברובו מגרסאות כיסוי לשירים שהלחין עבור אחרים.

בשנות השמונים המשיך כספי להוציא אלבומים מוערכים ומצליחים כמו "סוף היום", "ילדותי השניה", "צד ג' צד ד" ,"אחד לאחד" והפיק מוזיקלית אלבומים חשובים ומצליחים לאמנים אחרים כמו "גשם" של מאיר בנאי, "צמר גפן מתוק" של שלמה גרוניך, "צל כבד" של אריק סיני ועוד. כספי הלחין, עיבד והפיק מוסיקלית את שני אלבומיה הראשונים של ריקי גל והשניים הופיעו ביחד בסיבוב מצליח.

כמו כן שיתף כספי פעולה עם המלחין סשה ארגוב בשני אלבומים "מתי כספי שר סשה ארגוב" ו"מתתיהו ואלכסנדר" ובמופע משותף.

בשנות התשעים המשיך כספי לשמור על מעמדו כאמן מוביל עם אלבומים מגוונים כמו "שירים במיץ עגבניות", "בובה מתי" ו"מתי". בתחילת שנות התשעים עזב כספי את הארץ לכמה שנים וכשחזר לארץ בשנת 1997 פתח את פסטיבל ערד במופע גדול שתועד באלבום כפול. בשנת 1998 הוציא את האלבום "עולם אחר" בו ניסה לראשונה את כוחו בכתיבת מילים.

בשנות האלפיים המשיך ליצור, להקליט ולהופיע באלבומים "מתי כספי – דואטים", "את האישה שלי" וחזר לשתף פעולה עם גרוניך בפעם השלישית ב"מאחורי הצלילים 2002". כמו כן הרבה כספי ללמד במקומות שונים, מבתי ספר ועד קורסים בעיבוד, הפקה ופיתוח קול. בשנת 2004 זכה כספי בפרס מפעל חיים של אקו"ם ובמקביל יצא אלבום אוסף כפול של כספי בסדרת "המיטב".

בשנת 2010 הוציא כספי את האלבום "נפש תאומה" שכלל לחנים חדשים של כספי לטקסטים של אהוד מנור ז"ל שנמצאו בביתו לאחר מותו. באלבום התארחו יהודית רביץ, שירי מימון, עידן רייכל ובתו של כספי, סויאן. כספי גם השתתף בתוכנית "בית ספר למוזיקה" כמורה במשך שתי עונות. כספי גם יצא במופע אישי ומצליח לילדים בשם "מתי'לה ילדים".

ב-2012 יצאו כספי וריקי גל מלווים בתזמורת של 19 נגנים בסיבוב הופעות משותף "מה זאת אהבה" שזכה להצלחה עצומה בקרב הקהל הרחב.

בשנת 2014 הקליט כספי את הדואט "מסתובב" עם אביב גפן שזכה להצלחה אדירה ושבר שיאי השמעות ברדיו.

 

עשרת שירי חובה / שירים בפסקול הישראלי: ברית עולם, ילדותי השניה, ימי בנימינה, לא ידעתי שתלכי ממני, מקום לדאגה, לקחת את ידי בידך, בלילות הקיץ החמים, איך זה שכוכב, אחותי הקטנה, זה מכבר.

הופעות קרובות של מתי כספי