loading...

ריקי גל

זמרת, יוצרת, שחקנית, מורה.

בשנת 1968, בהיותה בת 17‏ התפרסמה  גל לראשונה כחיילת סולנית בלהקת חיל הים.

בין השנים 1971-1987 השתתפה גל בפסטיבלי זמר, מחזות זמר, הצגות תיאטרון, תוכניות טלויזיה ,קולנוע ובפסטיבלי זמר לילדים בהם שרה את הלהיטים: "אמת או חובה ","הצריף של תמרי", "רוקנרול חתול", "אייל החתיך", "ג'ינג'ית" "תודה רבה" ועוד ועוד.

ב1978 גל השתתפה באופרת הרוק " בני בום", שלהיטה הגדול מתוכו , "בני ילד רע".

ב-1987 יצא אלבום הבכורה של גל, "ריקי גל", בהפקתו המוזיקלית של מתי כספי, שהלחין ועיבד את כל שירי האלבום. ברובו בסגנון רוק, וכלל להיטים כ "ילד אסור ילד מותר" שכתב יעקב גלעד, " נערת הרוק " שכתב יצחק לאור , "הנה פתחתי חלון" שכתב נתן זך, "מערבה מכאן" שכתבה תרצה אתר . אלבום זה זכה להצלחה רבה והגיע למעמד אלבום זהב .

בשנת 1988 יצא אלבומה השני של גל, "מה זאת אהבה", שגם הוא הולחן כולו והופק על ידי כספי. בין שיריו המצליחים של האלבום היו הדואט של גל וכספי "מה זאת אהבה", "אילו יכולתי" ("אמא") למילים של אהוד מנור, "מקום לדאגה " שכתב יהונתן גפן,  "על ראש שמחתי" למילים של נעמי שמר, "בצער לא רב ביגון לא קודר" שכתב חנוך לוין. אלבום זה הגיע תוך זמן קצר למעמד אלבום פלטינה .

ב-1993 יצא אלבומה השלישי של גל, "חפש בי", בהפקתו של לואי להב. את רוב שירי האלבום הלחין יהודה פוליקר, ובהם הלהיט הגדול "היי שקטה" למילים של רחל שפירא ו"תפילות הילדים" למילים של צרויה להב . שני שירים נוספים מהאלבום שהפכו ללהיטים היו "יש לי חולשה לרקדנים" שכתב צוף פילוסוף ו"ראש השנה שלך" שהלחין שלמה ארצי וכתבה צרויה להב .

בשנת -1996 יצא אלבומה הרביעי "אוהבת אותך יותר" בו שבה גל לשתף פעולה עם מתי כספי כמפיק מוזיקלי ומלחין. השירים הבולטים באלבום זה "אוהבת אותך יותר " שכתב יהונתן גפן , והדואט עם כספי "היא שלו והוא שלה ".

ב-2001 יצא אלבומה "אין לזה סוף", בהפקה מוזיקלית של בני נגרי וגיל פלדמן. את רוב שירי האלבום הלחין דניאל סלומון. בחלק מהם השתתפה גל בכתיבה ובלחן. באלבום נכללה גם גרסתה לשירם של יהונתן גפן ושלמה יידוב "שיר בין ערביים".

ב-2005 יצא אלבומה השישי "אמצע בלוז", אלבום הופעה חיה , מתוך פסטיבל הג'אז בתל אביב, בו היא מבצעת משיריה המוכרים ומבחר שירים שרובם באנגלית וצרפתית . בשנה זו יצא לגל אלבום אוסף כפול ובו מיטב שיריה הגדולים .

בשנת 2009 יצא אלבומה של גל "רואים את השנים", בהפקתם המוזיקלית של לירן נדל ושמוליק דניאל. את כל שירי האלבום, פרט לאחד כתב והלחין נדל. הסינגל הראשון מהאלבום, "בסוף היום אני צריכה אותך" נכתב על ידי גל ונועם יעקובסון .

בשנת 2012 חידשו גל וכספי את המופע "מה זאת אהבה". המופע נפתח בהיכל "נוקיה" והמשיך באולמות הגדולים ברחבי הארץ.

בשנת 2015 יצא אלבומה "ענבים כחולים " בהפקתו המלאה של יהודה פוליקר. כל הלחנים והעיבודים של פוליקר .גל כתבה ארבעה שירים מתוך האלבום. בין שאר הכותבים צרויה להב, יענקל'ה רוטבליט, אילנה בוגומולני ונועה בלחסן.

במהלך כל שנות פעילותה המוזיקלית ריקי גל הוסיפה להשתתף בהצגות ומחזות זמר רבים : ז'אק ברל (1971), אל תקרא לי שחור (1972), בני בום (1978), הללויה הוליווד (1983), אברהם 1 (1983), גטו (1984-1987), אנטיגונה (1986), פן (אלכסנדר פן), עלובי החיים (1987), אמא קוראז' וילדיה (1988), אוויטה (1989), שיקגו (2004), קומפני (2011).בכולם שיחקה גל בתפקידים ראשיים , שזכו לתשבחות ולהצלחה בארץ ומחוצה לה .

עשרת שירי חובה / שירים בפסקול הישראלי: "היי שקטה", "ילד אסור ילד מותר", "מערבה מכאן", " מקום לדאגה", " בצער לא רב " , "הנה פתחתי חלון" , "נערת הרוק", " מה זאת אהבה" ,"אמא" ,"יש לי חולשה לרקדנים".

 

הופעות קרובות של ריקי גל