loading...

שלמה גרוניך

זמר. יוצר. מפיק מוזיקלי

מהמוזיקאים המגוונים, האמיצים והחשובים בישראל. גרוניך זכה בפרסים רבים וביניהם שלוש זכיות ב"אוסקר" הישראלי על כתיבתו לקולנוע, ב"נוצת הזהב" של אקו"ם על יצירתו הקלאסית "מיכל" וב"כינור דוד" על מוסיקה למחול.

 

גרוניך נולד לאב מוזיקאי והחל ללמוד פסנתר מגיל צעיר. בשנת 1970 שרת כנגן קלידים בלהקת השריון ומעבד מוזיקלי של מספר להקות צבאיות אחרות.

בשנת 1971 הוציא את אלבומו הראשון "למה לא סיפרת לי!?". האלבום היה אוונגרדי ולא זכה להצלחה מסחרית אך כיום הוא נחשב לאחד החשובים שהוקלטו בישראל.

גרוניך החל לעבוד עם מתי כספי, שאותו הכיר בצבא, על תקליטון בן שני שירים: "מגיע לו" ו"ציור". שיתוף הפעולה הבשיל למופע ולאלבום "מאחורי הצלילים" שיצא בשנת 1973. האלבום כלל את הקלאסיקות "ציור", "אל נא תלך", "קוינטה" ו"ואותך".

במלחמת יום הכיפורים, באותה שנה, שכל גרוניך את אחיו הצעיר ירון, גם הוא מוזיקאי מחונן.

בין השנים 1974-1975, היה גרוניך חבר בהרכב המוזיקלי "קצת אחרת" לצידם של שלמה יידוב ושם טוב לוי. "קצת אחרת" הוציאו אלבום אחד יחיד שנחשב לקלאסיקה אך כם הוא לא הצליח מסחרית וההרכב התפרק.

בשנת 1975 נסע גרוניך ללמוד מוזיקה בניו יורק.

בשנת 1980 שב גרוניך לארץ והוציא את אלבומו השני כסולן, "קונצרט", שכלל את השירים "שיר אהבה טרי", "אל נא תלך", "אל מלא רחמים" ו"רוזה מרציפן". באותה שנה החל גרוניך להופיע באופן קבוע בתוכנית הטלוויזיה "זהו זה!" עם שיר חדש שיצר לפי נושא התוכנית. הפינה הפכה לפינת קאלט בתוכנית במשך שנים רבות.

 

בשנת 1982 הוציא את אלבומו "צמר גפן מתוק". במקביל כתב גרוניך את המוזיקה לסרטים "מתחת לאף" ו"אלף נשיקות קטנות".

 

בשנת 1983 הוציא גרוניך אלבום עם שם-טוב לוי, בשם "אלבום משפחתי". האלבום כלל את הלהיטים "יש לי סימפטיה" ו"שירים פשוטים".

בשנת 1984 יצא גרוניך במופע משותף, קברט סאטירי עם יהונתן גפן בשם "הווי ובידור" שעסק במלחמת לבנון. המופע תועד על גבי אלבום. במקביל הופיע שוב עם כספי ב"מאחורי הצלילים 1984".

בשנת 1987 יצא האלבום "אמא שלי תמיד רצתה שהבן שלה יהיה בטלוויזיה" המרכז חלק משיריו של גרוניך בתוכנית "זהו זה!". האלבום בהשתתפות מנחי התוכנית כלל שירים כמו "הגליל", "מצב רוח יפואי", "קואי נה נה נה" ו"פאראנויה". באותה שנה הלחין מוזיקה לסרטו של יהודה ברקן "אבא גנוב 1".

בשנת 1988 יצא אלבומו, "נדודי שינה" שככל את הלהיטים "בוחר בחיים", "נדודי שינה" ו"הזמן עובר". באותה שנה, הקליט גרוניך אלבום שירי ילדים בשם "בגלל המנגו".

 

בשנת 1991 הוציא אלבום הופעה בשם "נטו" שהוקלט בהופעה חיה באולפן. באותה שנה הקים את מקהלת "שבא" המורכבת מנוער עולים חדשים מאתיופיה, והקליט איתם אלבום שיצא בשנת 1993 תחת השם "שלמה גרוניך ומקהלת שבא", וזכה להצלחה גדולה. בין להיטי האלבום היו "אדמה חמה", "המסע לארץ ישראל" ו"שיר ישראלי".

בשנת 1994 יצא אלבום אוסף ראשון של גרוניך.

 

בתחילת שנות האלפיים חזרו גרוניך וכספי להופיע עם "מאחורי הצלילים" והוציא את האלבום "מאחורי הצלילים 2002"

 

בשנת 2003 הוציא גרוניך את האלבום "בדרך אל האור" שכלל 14 שירים חדשים בליווי טובי הנגנים בישראל וכלל הופעות אורח של לאה שבת, אלי יצפאן, בן ארצי ואשתו מיכל אדלר-גרוניך.

 

בשנת 2004 הוציא גרוניך אלבום בשם "אוויר" שהוקדש לשירי נֹהר שניר, ילד אשר נפצע בתאונת דרכים קשה, ופגיעתו הקשה גרמה לו להתמקד בכתיבת שירים. בנוסף לגרוניך, יוני רכטר הלחין שיר נוסף לאלבום זה, ומתן מורג שניים.

באותה השנה העלה גרוניך מופע מיוחד עם שלישיית 'מה קשור!?' בשם 'מה קשור שלמה גרוניך לזהו זה!?' עם מיטב השירים מתוך תוכנית הטלוויזיה 'זהו זה'.

 

בשנת 2008 יצא האלבום "מסע אל המקורות" המבוסס על טקסטים מהמקורות. באלבוום ארח גרוניך את גד אלבז ודיויד ברוזה. האלבום לווה בהופעות מצליחות עם רביעית כלי הקשת "מיתרי ירושלים" ועם נגן כלי ההקשה ארז מונק.

באותה שנה נערך מופע מחווה מיוחד לגרוניך במסגרת פסטיבל הפסנתר העשירי: '10 פסנתרנים וגרוניך אחד'. במופע השתתפו מיטב זמרים יוצרים -פסנתרנים שגדלו על המוזיקה של גרוניך, ביניהם אביתר בנאי, שלומי שבן, דניאל סלומון, מארינה מקסימיליאן בלומין ועוד.

 

בסוף שנת 2009 העלה גרוניך מופע משותף עם תזמורת כלי הנשיפה מארש דונדורמה לפסטיבל הפסנתר האחד-עשר.

 

בתחילת העשור הנוכחי יצא "המיטב", אלבום אוסף משולש, המסכם ארבעים שנות יצירה של גרוניך. הוצאת האוסף לוותה בסדרת הופעות מצליחות בהן ארח גרוניך אמנים כמו אהוד בנאי, מארינה מקסימיליאן, מתי כספי ושלומי שבן.

 

בשנת 2013 הוציא גרוניך את אלבומו "אחרי הכל", בהפקה המוזיקלית של אייל מזיג,  שכלל את הלהיטים "בנאליה לפני השקיעה" ו"אחרי הכל". האלבום לווה באיורי קומיקס מרהיבים ובעקבותיו יצא גרוניך בסיבוב "גרוניך והנגנים" שכולל את המיטב מארבעים שנים של אחת מהקריירות המגוונות במוסיקה הישראלית.

בשנת 2014 חבר גרוניך לדני רובס למופע משותף בפסטיבל הפסנתר שהפך לסיבוב הופעות מצליח ותועד באלבום "עכשיו זה שנינו" שיצא בשנת 2015 וכלל שני חדשים – "הנה אני עף" ו"אנ'לא פוחד כבר מכלום".

 

עשרת שירי חובה / שירים בפסקול הישראלי: שירים פשוטים, נואבה, ואותך, הזמן עובר, בנאליה לפני השקיעה, יש לי סימפטיה, רוזה מרציפן, בוחר בחיים, אדמה חמה

 

 

הופעות קרובות של שלמה גרוניך