loading...

הבלוג של גטיקטס

מרכז האמנויות "נא לגעת"

/ 0 תגובות

זה מרכז, זה תאטרון, זה בית קפה, קהילה, בית לסדנאות? זה כל הדברים האלה ויותר. הכתבה הבאה תספר בקצרה ובתכליתיות את הסיפור של "מרכז נא לגעת" ותסקור את מגוון אפשרויות הבילוי הסופר מיוחדות וערכיות שאתם יכולים להרוויח שם.

מרכז נא לגעת ביפו

תעודת זהות

מרכז "נא לגעת" ממוקם על גדות החוף המהמם של יפו ובו מספר מתחמים הפועלים בו זמנית. הראשון שנציין הוא תאטרון "נא לגעת" שהוקם לפני עשור ונתן לראשונה בתולדות ההיסטוריה במה לאנשים שסובלים מלקות כפולה: עיוורים וגם חירשים. לכל אחד מהם מוצמד מתורגמן וכך נוצר אנסמבל שחקנים מיוחד שאין שני לו. הם מוכשרים, מצחיקים, מרגשים, מלאי נוכחות על הבמה ברמה שקשה להאמין שהם אכן לא רואים ולא שומעים דבר. מראיונות איתם ניכר שהם מרגישים הכל: את הבמאית, את הקהל, אחד את השנייה וזה ממלא אותם לפחות כמו שזה ממלא את הצופים. עם הזמן הרפרטואר התרחב והתווספו הצגות נוספות שמשלבות שחקנים עיוורים וחירשים לצד רק עיוורים רק חירשים וגם כאלה שחושיהם מתפקדים במלואם.

במרכז תמצאו גם את מתחם האירועים "קפיש" שכל המלצרים שלה הם חירשים ומתקשרים איתם באמצעות שפת הסימנים. במתחם ישנה גם מסעדה שנקראת "בלאק אאוט" והאכילה בה היא בחושך מוחלט וזאת על מנת להמחיש את התחושה של להיות עיוור.

המקורות

"נא לגעת" היא עמותה שהוקמה בשנת 2002 על ידי עדינה טל וערן גור. עדינה, ילידת שוויץ היא מחזאית ובמאית בעלת ניסיון עשיר בעולם התיאטרון והקולנוע. עדינה התנסתה בעבודה עם חירשים ועיוורים במסגרת קבוצת תיאטרון ששבתה אותה והחליטה להעמיק את העשייה בתחום. ערן גור, איש עסקים, חבר אליה וכך נולדה העמותה. עם ההתפתחות והתווספות הפעילויות של העמותה פעילותם של עדינה וערן התעצבה להיות חוד החנית של היזמות החברתית בישראל שעושה גלים והדים מעוררי גאווה גם בחו"ל.

פעילות בחו"ל

לא הרבה זמן אחרי שנפתח התיאטרון עשתה לה השמועה אוזניים והתפשטה אל מעבר לים. ההתעניינות החלה להגיע מכל מיני ממשקים בו זמנית וכך החל האנסמבל להופיע גם בחו"ל. בין השנים 2004 ל 2016 היו השחקנים בין היתר ב: ז'נבה, סיאול, ניו-יורק, בוסטון, וונקובר, פרת', וושינגטן ועוד. בניו-יורק למשל הם הופיעו בסקירבול במנהטן במשך עשרים ואחד יום כאשר בכל ערב פעלה גם המסעדה "בלאק-אאוט" כדי להעניק לבאי ההצגה טעימה מחוויית העיוורון. האמריקאים, כמו כולם ובעצם כמו כולנו, התאהבו מעל הראש ולראיה הביקורת המהללת של הניו-יורק טיימס. ביקורות נלהבות על ההצגה התקבלו גם מ The Guardian הבריטי, אוטוריטה בינלאומית לתרבות.

פעילויות נוספות במרכז

בנוסף לתאטרון, מרכז האירועים, המסעדה והפעילות הנודדת המרכז מציע סדנאות מיוחדות ומעשירות כמו: סדנאות בחומר בחשכה המאפשרות מפגש בלתי אמצעי שכולו פוקוס בחומר. סדנת שפת הסימנים, סדנת טעימות יין בחשכה שמייצרת מפגש מסעיר וחדש עם טעמים. כמו כן ניתן להגיע למפגש עם שחקן כדי להבין את הצד שלו בחוויה ולהעמיק לתוך ההכרות עם העולם של אנשים שחיים חיים מלאים ללא ראייה, שמיעה או שניהם. המרכז מציע גם סדנת פיתוח ייחודית למנהלים וצוותים. עליה ועל שאר הסדנאות תוכלו לקרוא באתר של מרכז "נא לגעת". הסדנאות מתקיימות בהתאמה לקבוצות שונות: מבוגרים, ילדים, עובדים, משפחות ובעצם לכל מי שחפץ בכך.

ב25 לאוקטובר ועד השני לנובמבר מתקיים "פסטיבל נא לגעת לאמנות פורצת גבולות". תוכנייה מלאה ומסקרנת שכוללת: הצגות, יריד אמנים, מופעי מוזיקה ועוד. את התכנייה המלאה ניתן לראות כאן: https://goo.gl/sNzRxn.

מילה לסיום

תיאטראות והצגות מי מאתנו האהוב יצירה ותרבות ראה ויראה עוד רבות בחייו. הפעילות של מרכז "נא לגעת" היא דבר היוצא דופן שלא סביר שתתקלו בו בעתיד. החוויה הלא פשוטה מבחינה מוטורית ורגשית של לאכול בחושך, לתקשר עם מלצר שלא שומע, לחזות באדם שלא רואה ולא שומע ועדיין מרגיש אתכם ואתם אותו; אלה חוויות שבין אם תרצו או לאו ינכיחו בקרבכם מחדש את התחושות הבסיסיות שמעניקות לחיים את הטעם שלהם: הערכה, הוקרה, תודה, אהבה. והדבר המפתיע הוא שלא חשים שם עצב או קושי אלא רק שמחה גדולה, המון צחוק ואהבה שהאנשים הסופר חיוביים שמתפקדים בתור הסגל של המקום פשוט ירעיפו עליכם.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *